طرح «توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها» در سطح 27 هزار هکتار اجرا شد
مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از اجرای طرح «توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها» برای سومین سال متوالی خبر داد و گفت: در سال جاری این طرح در سطح 34000 هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون 27000 هکتار آن کشت و بقیه نیز به صورت بهاره کشت خواهد شد.
1399/11/29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیزکریمی با بیان این که معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی برای سومین سال متوالی اقدام به اجرای طرح "توسعه کشت محصولات علوفه ای در دیمزارها" کرده است، اظهار کرد: این طرح برای سال اول در سطح حدود 2000 هکتار، در سال دوم در سطح 13000 هکتار و در سال جاری نیز در سطح 34000 هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون 27000 هکتار آن کشت و بقیه نیز به صورت بهاره کشت خواهد شد.

وی افزود: تامین بذر علوفه یکی از ارکان مهم این طرح است و در همین ارتباط تاکنون بیش از 1000 تن از بذور داخلی محصولات علوفه ای تامین و تدارک و برای اولین بار اقدام به واردات بذور ارقام خارجی با قابلیت کشت در اقلــیم سرد و معتـدل سرد شده است.

عزیزکریمی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در مجموع 212 تن بذر علوفه دیم جهت استفاده در طرح جهش تولید در دیمزارها به کشور وارد شده که تمامی بذور واجد شرایط استاندارد ترخیص و عمده آن نیز در سطح دیمزارهای کشور با تخصیص یارانه برای زارعین توزیع و کشت شده است. مدیرکل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: به هیچ عنوان بذور علوفه مخصوص دیمکاری در گمرک رسوب نکرده است و عمده بذر موجود در گمرک، بذر ذرت و دیگر محصولات آبی هستند که تاریخ کشت آنها عمدتا در پایان فصل بهار و ابتدای پاییز است.

وی یادآور شد: در سال جاری با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) طرح جهش تولید در دیمزارها در گستره دیمزارهای 6 استان کشور در سطح 670 هزار هکتار برنامه ریزی شده که تاکنون 620 هزار هکتار آن کشت و بیش از 530 هزار هکتار نیز تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

عزیزکریمی گفت: این سطوح تحت مدیریت حدود 75 هزار بهره بردار و کشاورز دیمکار در 70 شهرستان و 7800 روستا قرار دارد و در همین ارتباط نیز حمایت های خاص در امر تامین ماشین های کشاورزی، بذر، کودهای شیمیایی، آموزش و بیمه کشاورزی برای این قشر زحمتکش عملیاتی شده است.

تعداد مشاهده خبر1174 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal