پیش بینی تولید 400 هزار تن کلزا در کشور
1399/12/13

تولید 400 هزار تن کلزا در سال جاری هدفگذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون طرح دانه های روغنی وزارتخانه در گفت و گو با خبرنگار ما با اعلام این مطلب درباره روند کشت کلزا در پاییز امسال اظهار داشت: در پاییز سال جاری 223 هزار هکتار کلزا کشت شده که 201 هزار هکتار آن، سطح سبز است.

غلام حسین خدرایی اضافه کرد: از 223 هزار هکتار کشت کلزا، نزدیک به 40 هزار هکتار کشت دیم و مابقی کشت آبی است.

خدرایی پیش بینی کرد: در صورت بارش های مناسب و نبود مشکل سرمازدگی و خشکی از سطح موجود زیر کشت کلزا نزدیک به 400 هزار تن محصول تولید شود.

به گفته وی استان خوزستان با 74 هزار هکتار و استان گلستان با حدود 60 هزار هکتار، بیشترین سطح کشت کلزا را به خود اختصاص داده اند.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی درباره کشت قراردادی کلزا اذعان داشت: امسال هشت کارخانه روغن کشی در سطح 60 هزار هکتار از 223 هزار هکتار کلزا، با کشاورزان کشت قراردادی منعقد کرده اند.

وی افزود: مقرر شده این کارخانه های روغن کشی در قالب کشت قراردادی، کلزای تولید شده را با قیمت 5 تا 10 درصد بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری کنند.

خدرایی با بیان این که کارخانه های روغن کشی قسمتی از هزینه های تولید مانند کود، سم، بذر و بخشی از حق بیه کشاورزان را به صورت مساعده به آنان پرداخت کرده اند، گفت: این کارخانه ها بابت هزینه های هر هکتار کشت کلزا 1.5 تا 3 میلیون تومان به کشاورزان مساعده پرداخت کرده اند.

وی درباره مزیت کشت قراردادی کلزا اظهار داشت: کشت قراردادی علاوه بر کاهش هزینه های مالی و اعتباری دولت، موجب افزایش عملکرد تولید می شود، زیرا کارخانه ها به موقع نهاده های تولید و توصیه های فنی را در اختیار کشاورزان قرار می دهند.

معاون طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد که در سال های اینده، سطح کشت قراردادی دانه های روغنی افزایش یابد.

وی در مورد اعتبارات دانه های روغنی نیز اذعان داشت: در حال حاضر در مرحله نخست، 13 میلیارد تومان از اعتبارات دانه های روغنی بین استان ها توزیع شده که در زمینه تغذیه گیاهی، مبارزه با آفات، بیماری و علف های هرز و هزینه برداشت به کشاورزان کمک می شود.

خدرایی افزود: مرحله دوم تامین و پرداخت اعتبارات دانه های روغنی در شرف انجام است.


تعداد مشاهده خبر2691 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal